Rugsėjo 10 dieną Jonavos centriniame stadione vyko Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Jonavos skyriaus organizuojamas tarptautinis jungtinis jaunimo futbolo turnyras. Jaunimiečiai bendradarbiaudami su VšĮ „Jonavos sporto savanoriai“ ir asociacija iš Vilniaus „Aktyvus jaunimas“ subūrė Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojus iš Sirijos bei Eritrėjos ir jaunimo mainų programos “Time to Make Love Speech” dalyvius iš Lietuvos, Italijos, Ispanijos, Turkijos, Vokietijos ir Jungtinės Karalystės vienoje vietoje.

 

Bendravimas su pabėgėliais prasidėjo pavasarį, Europos jaunimo savaitės metu vykusiame renginyje „Idėja+“. Šių metų savaitės pagrindinė tema buvo jaunų žmonių solidarumas ir socialinė pareiga Europai. Tad jaunimiečiai išsikėlė tikslą paskatinti jaunus žmones aktyviai spręsti bendruomenėje kylančius iššūkius, susijusius su pabėgėlių integracija ir jaunimo solidarumu jiems. To pasėkoje gimė naujas projektas „Mes galim“, kurio viena veiklų – jungtinis futbolo turnyras.

Saulėtą sekmadienio rytą nekantraudamas jaunimas rinkosi miesto stadione. Futbolo turnyro dalyviai aikštėje ėmėsi daryti apšilimą, miklinti kojas, bendrauti tarpusavyje. Teisėjai kapitonais paskyrė sirus, o jų komandų nariai buvo išrinkti atsitiktine tvarka, traukiant burtus. Taip, per sportą, siekta paskatinti tautų tarpusavio pažinimą, bendradarbiavimą, draugystę bei lyčių lygybę, kadangi žaidėjų tarpe buvo ir merginų.

Kalbų barjeras nesutrukdė įtemptoms kovoms tarp penkių komandų. Sirgaliai karštai palaikė savo favoritus. O pertraukų metu vaišinosi lietuviškas tradicijas atspindinčiais užkandžiais. Svečiai ragavo šakočio, alyvinių obuolių, tinginio. Jaunimas su mažaisiais iš Sirijos pūtė balionus, gamindami iš jų šuniukus ir gėlytes. Dalyviai buvo patenkinti atvykę ir pamatę Jonavą, pirmą kartą sudalyvavę tokiame turnyre ir susipažinę su mūsų miesto jaunimu.

Gimnazistė ir LSDJS Jonavos skyriaus narė Simona pasakojo, kad futbolo turnyras buvo vienas labiausiai patikusių ir įsimintiniausių renginių, prie kurių organizavimo jai teko prisidėti. „Labai smagu stebėti kaip komandos, sudarytos iš Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojų, Erasmus+ mainų programos dalyvių ir jonaviečių, susibendravo. Nors buvo nepažįstami, visi žaidė komandiškai, juokaudami ir keldami tik geriausias emocijas. Man patiko ir tai, kaip draugiškai vieni kitiems padėjo piešdami rankas solidarumui, pūsdami balionus vaikams. Jiems nereikėjo jokios kalbos – pakako gestų!“ Mergina taip pat džiaugėsi galėjusi susipažinti su jaunimu iš kitų šalių, bei pagilinti anglų kalbos žinias.

„Manau, kad visiems buvo labai smagu. Nuostabu matyti žmones besišypsant! O ir pabendrauti su kitų tautybių jaunimu buvo įdomu.“ – dalinosi įspūdžiais dar viena renginio dalyvė Karolina.

„Jonaviečiai nėra tokie atviri, atsipalaidavę, laisvai bendraujantys, kaip turnyro svečiai iš kitų ES šalių, – pasakojo jonavietis Vaidas, žaidęs turnyre. – Vis tik, tai buvo puikus renginys labai gyvas, vienas geriausių.“

„Jungtinis futbolo turnyras, kuriame susitiko ne tik jonaviečiai, bet ir svečiai iš kitų valstybių, kažkas naujo mūsų mieste. Nepaisant skirtingų kultūrų, religijų, galime bendrauti, būti vieningi, – sakė jaunimiečių pirmininkė Karolina Petrenčiuk. – Labai džiaugiuosi jaunimu, tiek gerų emocijų ir šypsenų sulaukėme, kad be abejonės turnyras turės tęsinį. Svarbu drauge kurti savo aktyvų, atvirą visiems miestą. Šis renginys – gerų emocijų, šypsenų, naujų pažinčių, sporto, greičio ir solidarumo užtaisas!“

Renginio metu ruošta ir meninė instaliacija solidarumui, prie kurios kūrimo galėjo prisidėti visi norintys. Ant daugiau nei penkiasdešimt medinių žmogaus rankos formos lentelių turnyro dalyviai piešė tai, kas jiems yra solidarumas. Ranka laikoma draugystės, susitarimo, atliekamų darbų ženklu. Jaunimiečiai siekia, kad Jonava būtų laikoma būtent tokiu miestu – draugišku ir atviru kitoms kultūroms.

Simona Damulienė

Simona Damulienė

Straipsnio autorė