Gegužės pradžioje penkiasdešimtyje Lietuvos savivaldybių vyko Europos jaunimo savaitė. Jos metu surengta šimtai renginių jaunimui aktualiomis temomis. Šių metų savaitės tema buvo jaunų žmonių solidarumas ir socialinė pareiga Europai.  Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Jonavos skyriaus nariai iš kitų savivaldybių išsiskyrė tuo, kad pasirinko sunkų ir labai aktualų iššūkį, susijusį su pabėgėlių integracija ir jaunimo solidarumu jiems.

Gegužės 3 dieną Jonavos jaunimiečių organizuota diskusija į vieną salę surinko aktyvų jaunimą, savivaldybės, ugdymo įstaigų, žiniasklaidos atstovus, o svarbiausia – Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojus. Pokalbio metu buvo išsakytos ne tik mintys, požiūriai, lūkesčiai, bet ir iškeltos konkrečios idėjos, užsibrėžti tikslai. Susitikime siūlyta palaikyti glaudesnius ryšius su centro gyventojais, kviesti į renginius, sporto varžybas, lankyti juos Rukloje. Taip pat vadinti juos svečiais, o ne pabėgėliais, nes pats žodis „pabėgėlis“ turi neigiamą atspalvį ir nuteikia priešiškai.

Pirmasis jaunimiečių ir atvykėlių iš Sirijos susitikimas įvyko gegužės 5 dieną, po tradicinių „dviračių naktynių“ – vieno iš pramoginių – sportinių renginių, reguliariai vykstančių Jonavoje. Po „naktynių“ vykusiame piknike su žaidimais dalyvavo ir dešimt svečių iš Ruklos: aštuoni vyrai ir moteris su dukra. Viena iš renginio organizatorių Karolina Petrenčiuk pasakojo: „Patys nuvažiavome ir atsivežėme sirus iš centro. Kadangi susitikime dalyvavo ir vertėjas, keletas žmonių priėjo pakalbinti svečių, kartu fotografavosi. Sirai aktyviai įsijungė į vakaro žaidimus, laimėjo prizų. Po pikniko parvežėme juos atgal į centrą. Vaišindami mus arbata, sirai prisipažino, kad mūsų kvietimas buvo malonus netikėtumas, nes juos apskritai retai kas aplanko centre, nekalbant jau apie kvietimą kartu praleisti laisvalaikį. Taip pat išgirdome labai sukrėtusią vieno jų istoriją apie gyvenimą Sirijoje, karą, priežastis, dėl kurių teko bėgti ir visos kelionės sunkumus. Patikėkite, mes nė nenutuokiame, kokiomis sąlygomis gyveno šie žmonės“.

Bendravimas po „naktynių“ nenutrūko, o prie to prisidėjo ir patys sirai. Jų kvietimu Jonavos jaunimiečiai gegužės 17 dieną susirinko į tradicinių siriškų patiekalų degustacinę vakarienę Ruklos pabėgėlių priėmimo centre. Stalas tiesiog lūžo nuo patiekalų gausos ir įvairovės, o susipažinti bei pabendrauti atėjo ir pirmą susitikimą praleidusios moterys su vaikais. Gal kiek ir trikdomi kalbos barjero, visi vakarienės dalyviai buvo labai draugiški bei atviri. Jaunimiečiai namo buvo išlydėti su pyragais ir šypsenomis.

Birželio 8 dieną Jonavos jaunimiečiai į Ruklos pabėgėlių priėmimo centrą atvyko sužaisti ir draugiškų tinklinio varžybų tarp Jonavos ir Eritrėjos. Visus tris kartus nugalėjo Ruklos PPC mėgėjų komanda. Tačiau skirstytis niekas neskubėjo, vyrukai, pagavę sportinį azartą, jėgas išmėgino ir žaisdami futbolą.

Jonavos jaunimiečiai ir toliau sieks prisidėti prie Ruklos PPC gyventojų integracijos juos lankydami, organizuodami bendras veiklas, o svarbiausia – garsiai apie tai kalbėdami.  Ir visiškai nesvarbu, ar svečiai išvyks iš Lietuvos, ieškodami geresnio gyvenimo sau ir savo šeimoms kitose ES valstybėse. Mes žinome, kad jie prisimins Jonavą ir pasakos apie mus kitiems kaip apie draugiškus ir svetingus žmones, kurie priėmė ir padėjo. O būtent tokiais paprastais, kasdieniais poelgiais mes visi ir kuriame Lietuvą bei jos įvaizdį pasaulio akyse.

Ruošiantis Europos jaunimo savaitei, kurios pagrindinė tema buvo jaunų žmonių solidarumas ir socialinė pareiga Europai, norėjosi pasirinkti mūsų miestui tikrai aktualią, tačiau dar neliestą temą. Pabėgėlių problema pasirodė būtent tokia. Ir vieną kartą pabendravus su sirais, išgirdus jų gyvenimų istorijas, negalėjom tiesiog nusisukti ar lyg niekur nieko gyventi toliau.

Simona Damulienė

Valdybos narė, Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga Jonavos skyrius